I dag var det två ivriga fiskare från Uddevalla i båten som flugfiskar mycket lax i Norge och i Örekilsälven. Mattias och Conny har varit med mig flera gånger tidigare, senast i våras på Bornholm där fiskelyckan var god. Alltid spännande att åka ut igen när man varit hemma några dagar och vi var ensam båt ute vilket är ovanligt på en helgdag.
Hugg direkt på utlägg
Han precis få ner båda djupriggarna då det högg på nedersta Flashern med en Grissly bakom. Conny fightade in en fin lax på 8,5 kg som var fenklippt som vi behöll. Just när den hade landats så hugger det på andra sidan längst ner där min andra Flasher sitter. Mattias får en bra fight med en något mindre vildlax på dryga 5 kg som vi krokar av inne vid båten. Killarna skulle släppa alla vilda om de inte var för djupt krokade.
Lite trögare fiske i några timmar
Inget hände på någon timme förutom att vi missar ett fint hugg längst neders på riggen. Helt plötsligt går det på en grov fisk på styrbord Dipsy Diver där en Apex sitter. Stark fisk som knycker och kör på lång lina men till slut så släpper fisken, synd då den kändes riktigt stor.
Vädret blir finare på eftermiddagen
Vinden lugnar ner sig ordentligt och jag börjar byta en del beten. Nästan direkt så hugger det en fin 5 kg,s lax på det översta djupriggs betet där jag just satt på ett nytt bete. Vi fiskar oss in mot kusten igen för att testa några nya ställen. Plötsligt hugger det på nedersta djupriggs betet igen men fisken fastnar inte. Minuten efter hugger det på andra flashern och nu sitter fisken. En tung fisk gungar fint i spöt. Mattias kan efter fin kamp lotsa in den grova hanlaxen till håven. Den har svalt betet helt och sitter långt ner i halsen så den får plikta med livet. Den vägs senare till 12,6 kg i hamn.
Vrålhugg direkt igen
Vi hinner bara få ner riggarna igen då det hugger stenhårt på nedersta Flasherspöt igen och Conny får sig en stenhård fight med en grymt fin vildlax på 11-12 kg som vi släpper efter snabb fotografering. Det blev en bra dag till slut med 5 landade laxar varav två lite större fiskar på 12,6 kg och en stor c/r på 11-12 kg + att vi tappade 3 st.